upplagor

HIGH COAST

INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

TRUE INDEPENDENT FILM!




23-24 Augusti, Lunde Folkets Hus

Höga Kusten Filmfestival

Fjärde upplagan - 23-24e Augusti 2019, Lunde Folkets Hus

 

Fjärde året såg många besökare och en festival som etablerat sig och sitt innehåll med riktig independentfilm. 


Filmkritikern Kirk Fernwood har skrivit en djupanalys om varje film, de går att finna på hans blog här: LÄNK

 

GRAND PRIX – Minnen från Byn Torrom av Solveig Nordlund

 

Bästa Långilm - De Tysta Mästarna av Naïs Van Laer

Bästa Fictionfilm - Starshot av Samuel Perriard

Bästa Documentärfilm - Schnipsel - Scraps of Paper av Sven O. Hill

Bästa film från Västernorrland -Republiken Herrskog av Hamed Alizadeh

Tredje upplagan - 25-26e Augusti 2018, Lunde Folkets Hus

 

Succé! Ett fullsatt Lunde Folkets hus möttes av mer än trettio oberoende filmer från hela världen. Besökande filmskapare från Holland, Finland, Sverige och såklart Västernorrland.

 

GRAND PRIX – The Love Letter (Israel) av Atara Frish

 

Bästa Långilm - Paradise (Iran) av Ali Atshani

Bästa Fictionfilm - Onikuma (Italy) av Alessia Cecchet

Bästa Experimentalfilm - Records in the Hood (France) av Maxime Le Moing

Bästa Documentärfilm - Unknown Steps (Iraq) av Tariq Tofiq

Bästa film från Västernorrland - Documenting the Witch path (Sweden) av Carl Sundström

 

Jury - Solveig Nordlund, Lena Hermansson och Mathieu Hebeisen.

 

Sveriges Radio SR P1 Kultur besökte oss och gjorde ett segmet som är tillgängligt via deras hemsida: Nollbudgetfilm på frammarsch

Andra upplagarn 7-8e Juli 2017, Lunde Folkets hus

 

Den första riktigt varma sommarhelgen blåste vi liv i den gamla biografen och öppnade dörrarna till en helg full av independentfilm! 38 filmer från 22 olika länder, och vi hade filmskapare som reste till oss från bland annat USA, Finaldn och såklart Sverige.

 

 

 

GRAND PRIX sponsrat med 5000 sek av Film Västernorrland -  Hristo (Bulgaria) av Grigor Lefterov och Todor Matsanov

 

Bästa Fictionfilm - The Night of All Things (Spain) av Pilar Palomero

Bästa Experimentalfilm - Sin (Finland) av Juhani Koivumäki

Bästa Documentärfilm - Disintegration (Sweden) av Björn Dahlman

Honorable Mention - Missing Pieces (USA) av Tim Guthrie

 

Jury - Solveig Nordlund och David Henriksson

 

Grattis till vinnarna!

Första upplagan - 29-31a Juli 2016, Mannaminne


Den sista semesterhelgen invigdes Höga Kusten Filmfestival! Vi presenterade oberoende film från hela världen - många filmskapare reste till Mannaminne för att presentera sina filmer från bland annat Finland, Belgien, Iran och Frankrike!


I sin födsel etablerades festivalen som en riktigt internationell festival för oberoende film!



GRAND PRIX - LOSERS (Bulgaria) av Ivaylo Hristov


Bästa Fictionfilm - Stockholm 6 (Sweden) av Magnus Lenneskog

Bästa Documentärfilm - ***---*** (Portugal) av  Hugo Magro

Bästa Experimentalfilm - Hummingbird's Wings (USA) av Dustin Grella


Jury - Emil Stjernholm och Martin Jönsson

Sponsors & partners 2019